Ciekawe badanie dotyczące suplementacji żelaza

Ostatnio trafiłem na opis próby klinicznej, która dosłownie zrewolucjonizowała wiedzę na temat suplementacji żelazem.

Próbę kliniczną przeprowadzono w maju zeszłego roku. Założenie było bardzo proste, wręcz banalne. A co, jeśli pompowanie kobiet (bo zazwyczaj one mają niedobory) żelazem po same uszy jest bezsensowną taktyką? A co, jeśli to tylko szkodzi? Może powinniśmy spróbować najpierw myśleć, potem robić?

I pomyślano. Jedna grupa badanych pacjentek dostała suplementy tak, jak zazwyczaj się to robi, a druga dostała polecenie zażywania ich tylko co drugi dzień, raz dziennie, rano. Sprawdzano wpływ na poziom ferrytyny.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31413088/

Co się okazało, w grupie, która otrzymywała suplementy co drugi dzień, czyli w dużo niższej dawce, ogólna przyswajalność była… większa! To zgadza się mniej więcej z wynikami innych badań:

https://www.thelancet.com/journals/lanhae/article/PIIS2352-3026(17)30182-5/fulltext

Dlaczego tak się dzieje? Suplement żelaza w dużej dawce sprawia, że organizm blokuje przyswajanie. Ładowanie w niego kolejnych tabletek sprawi jedynie, że powiększymy stres oksydacyjny, a także pojawi się całkiem sporo skutków ubocznych w przewodzie pokarmowym, łącznie z zagrożeniem poważnymi chorobami wynikającymi z nadmiaru tego pierwiastka.

To wspaniała wiadomość dla wszystkich pań, które mają problemy z anemią. Nie tylko suplementacja będzie teraz dużo prostsza, bo nie trzeba codziennie pamiętać i układać sobie dnia pod tabletki, ale też może się okazać, że znikną problemy z bólem brzucha, który towarzyszy niektórym suplementom. Może to nie tabletki jako takie go wywołują, ale ich nadmiar?

Właściwy sposób suplementacji to:

  • tylko jedna porcja
  • bierzemy tylko rano, na czczo, w żadnym wypadku nie popijamy kawą
  • bierzemy co drugi dzień, nie codziennie
  • stosujemy dawkę około 100 mg jonów żelaza

Tylko tyle i aż tyle. Oznacza to, że sporo informacji które były w poprzednim wpisie o uzupełnianiu żelaza zdezaktualizowało się, ale tak już jest w medycynie, co chwilę pojawia się nowa wiedza.

https://naturalneleczenie.com.pl/2016/07/29/uzupelnianie-zelaza/